Łączy nas pamięć – akcja Żonkile 2023 w bibliotece
19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
W tym dniu, włączając się w obchody corocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim, w naszej bibliotece organizujemy lekcje biblioteczne dla dzieci ze zgłoszonych klas bemowskich szkół oraz premierę filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem” i transmisję na żywo audytorium Muzeum POLIN wokół „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Poniżej prezentujemy harmonogram obchodów 19 kwietnia br. w dwóch naszych placówkach bibliotecznych:
WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY NR 38 ul. Konarskiego 6, tel. 506 875 389
1. Pokazy filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” o godz. 12:00 i 17:30. Wstępy wolny. Po filmie nasi bibliotekarze będą wręczać symboliczne żonkile.
2. Po drugim pokazie filmu (17:30) odbędzie się audytorium online wokół „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Będzie to spotkanie z Hanną Krall, które poprowadzi reporter Mariusz Szczygieł – ambasador akcji Żonkile w 2021 roku. Jak pisze sama autorka, mimo że książka „powstała przez przypadek”, nadal jest jednym z najważniejszych tekstów napisanych w Polsce po II wojnie światowej i piekle Zagłady. W trakcie spotkania fragmenty książki przeczyta aktorka Magdalena Cielecka, Ambasadorka akcji Żonkile w 2015 roku. Transmisja audytorium odbędzie się również w naszej placówce.
3. Nasz bibliotekarz Michał przygotował edukacyjną krzyżówkę historyczną. Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy. Krzyżówki będą dostępne we wszystkich naszych placówkach bibliotecznych.
WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH, DZIECI I MŁODZIEŻY NR 142 ul. Powstańców Śląskich 126 (Galeria Handlowa Bemowo), tel. 22 569 71 60
W godzinach 11:00-18:00 zapraszamy na wspólne składanie papierowych żonkili, symbolu akcji, oraz do podróży w czasie – udziału w edukacyjnej grze Polin, w pudełku której „kryje się wiele historii”.
Ponadto w naszych placówkach bibliotecznych przygotowaliśmy literaturę związana z gettem warszawskim i holokaustem.
***
Akcję Żonkile wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żeborowska, Ralph Kamiński, Bartosz Gelner oraz wolontariusze – Patrycja, Kacper i Zygmunt. Do grona Ambasadorów została zaproszona również Grupa Granica, która w prowadzonych przez siebie działaniach na granicy polsko-białoruskiej realizuje przypomniane przez Mariana Turskiego XI przykazanie „Nie bądź obojętny”. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Jednym z istotniejszych tematów, które są poruszane podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania jest sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim. Również akcja Żonkile jest dedykowana cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.