W naszej bibliotece odbywają się warsztaty, wernisaże oraz zajęcia związane z kulturą i edukacją – zarówno dla dorosłych, młodzieży,
jak i dla dzieci.
Serdecznie zapraszamy.
2024
Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego
5 września w Wypożyczalni dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 141 odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach tegorocznej akcji Narodowe Czytanie. Wspólnie czytaliśmy i analizowaliśmy fragmenty dramatu "Kordian" Juliusza Słowackiego, szczególnie pamiętny monolog bohatera wygłoszony na szczycie Mont Blanc.
Nasze wydarzenie nabrało szczególnego charakteru dzięki obecności niezwykłego gościa – Kazika, który zdobył Mont Blanc! Jego opowieść o wyzwaniach i emocjach towarzyszących wyprawie idealnie dopełniły literacką atmosferę, przenosząc nas zarówno w świat poezji, jak i na najwyższy szczyt Europy.
Było to spotkanie pełne inspiracji – dla miłośników literatury, górskich przygód i każdego, kto wierzy, że warto zdobywać swoje własne "szczyty".
Gorąca letnia aura nie odstraszyła ponad 60 spacerowiczów, którzy licznie stawili się na trzecim ze spacerów po Bemowie, organizowanych w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2024. Uczestniczki i uczestnicy zapoznali się z interesującą historią Boernerowa i zobaczyli najbardziej charakterystyczne dla tego osiedla miejsca.
Spacery po Bemowie z przewodnikiem to projekt z Budżetu Obywatelskiego 2024, wybrany głosami mieszkańców. Tym razem 40-osobowa grupa zwiedzała z przewodnikiem Fort Bema. Sam fort i park z otaczającą go fosą, gdzie można pływać kajakami, to urokliwe miejsce do spacerów, jednak historyczne budynki znajdujące się w okolicy stoją zaniedbane.
Przez dwie godziny uczestnicy spaceru słuchali ciekawej opowieści o tym, co działo się na tym terenie od momentu powstania Fortu Bema (Parysów) w latach 1886-1890. To tu powstawał drugi, wewnętrzny pierścień fortów Twierdzy Warszawa.
15 czerwca 2024 roku w Zielonym Zakątku przy Konarskiego 6 odbył się kolejny rodzinny piknik z wymianą książek PODAJ DALEJ. Podczas wydarzenia: zbieraliśmy książki i wymienialiśmy się nimi, bawiliśmy się w koło fortuny, rozwiązywaliśmy quizy, zagadki i rebusy. Były zawody sportowe dla młodszych i starszych, a także indiańska wioska i warsztaty z robienia bransoletek i pióropuszy. Nie zabrakło też przedstawień teatralnych: na pikniku gościł Teatr Dobrego Serca ze spektaklem "Indiańska przygoda", były też pokazy teatrzyku Kamishibai. Z wielkim aplauzem uczestników pikniku spotkał się także energetyczny występ zespołu folklorystycznego Lazurki.
Spacery po Bemowie z przewodnikiem to projekt z Budżetu Obywatelskiego na rok 2024, wybrany głosami mieszkańców. W czerwcowe sobotnie popołudnie przed Biblioteką przy Konarskiego 6 na osiedlu Przyjaźń zebrała się liczna, blisko 70-osobowa grupa, która chciała bliżej poznać to ważne i historyczne miejsce na mapie Bemowa.
Przez dwie godziny uczestnicy słuchali opowieści o tym, co działo się na tym terenie od końca lat 40. XX wieku aż do czasów współczesnych. Nasz przewodnik, mieszkaniec tego osiedla od blisko 60 lat, który zna je jak nikt inny, nie tylko przedstawił historyczne fakty, ale też podał wiele ciekawostek z życia tego miejsca.
28 maja 2024 r. Wypożyczalnia nr 119 uczestniczyła w Dniu Sąsiada organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy oraz Miejsce Aktywności Lokalnej "Dom Sąsiedzki nad Stawem". Biblioteczne stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dla dzieci przygotowaliśmy różnorodne aktywności, w tym łamańce językowe, bajkowe zagadki literackie oraz kostkę wyzwań, które rozwijały ich umiejętności językowe i pobudzały wyobraźnię.Dodatkowo, oferowaliśmy książki na wymianę, co umożliwiło mieszkańcom dzielenie się literaturą i odkrywanie nowych tytułów. Największą atrakcją było koło fortuny, dzięki któremu uczestnicy mogli wylosować biblioteczne upominki. Zabawa była świetna, a wszyscy mieliśmy okazję nawiązać bliższe, sąsiedzkie relacje.
18 maja 2024 roku na terenie przy Czytelni nr XVII przy ul. Powstańców Śląskich 17 odbył się rodzinny piknik z wymianą książek PODAJ DALEJ.
Podczas wydarzenia: zbieraliśmy książki i wymienialiśmy się nimi, bawiliśmy się w koło fortuny, rozwiązywaliśmy quizy, zagadki, rebusy. Dzieci malowały buzie, biegały z kolorowymi warkoczykami, puszczały bańki mydlane! Ścigaliśmy się autkami zdalnie sterowanymi, układaliśmy domki z kolorowych rurek, robiliśmy bransoletki i breloczki, slime'y i gniotki. Nie zabrakło teatrzyku Kamishibai, upominków i smakołyków dla łasuchów.
Niech Moc będzie z Wami!
Z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Wypożyczalni 141 zorganizowaliśmy wyjątkowe wydarzenie dla wielbicieli "Gwiezdnych Wojen". To saga, która od kilkudziesięciu lat zrzesza tłumy fanów na całym świecie. Dbając o to, by nasza biblioteka była miejscem na czasie, organizujemy atrakcyjne warsztaty nawiązujące do popkultury. 9 maja na Chrzanowie mieliśmy prawdziwą Moc atrakcji dla dzieci. Młodzi padawani szkolili się na Łowców Nagród, odnajdując w bibliotece ukryte postaci z Gwiezdnych Wojen i mieli okazję zbudować statek kosmiczny z klocków. Dla uczestników mieliśmy także wielką niespodziankę!
Zaprosiliśmy na warsztaty polski oddział Rebel Legion Eagle Base oraz Polską Społeczność Mandalorian – Manda’ Yaim. Na co dzień zajmują się oni promowaniem "Gwiezdnych Wojen" i wspieraniem lokalnych społeczności. Uczestnicy warsztatów mieli okazję porozmawiać ze swoimi ulubionymi bohaterami i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowo członkowie obu organizacji opowiedzieli o tym, jak własnoręcznie wykonują swoje stroje i o zasadach dołączenia do takiej społeczności. Na sam koniec spotkania odbył się krótki Konkurs Wiedzy na temat słynnej sagi. Był to dzień pełen wrażeń, uśmiechów i ekscytacji. Niech Moc będzie z Wami!
Podczas warsztatów Szkolenie na Tajnego Agenta w Wypożyczalni 119, dzieci musiały wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i współpracą, aby przejść przez kolejne etapy szkolenia. Na zakończenie dzieci otrzymały legitymacje Tajnego Agenta oraz miłe uczucie spełnienia po udanej misji. To była niezapomniana przygoda pełna emocji i radości!
Od 2023 roku edukujemy bemowską młodzież, realizując kampanię społeczną przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści „MÓWIMY STOP HEJTOWI". Jej celem jest uświadomienie młodym ludziom destrukcyjnej siły zjawiska hejtu. Temat hejtu i mowy nienawiści jest niezwykle ważnym tematem, który coraz częściej poruszany jest w mediach i sieci. Edukacja dzieci, młodzieży i rodziców jest niezwykle ważna, by wiedzieć kiedy i jak reagować.
Pod koniec lutego 2024 odbyły się w szkołach kolejne spotkania. Uczniowie mogli podczas nich porozmawiać z psychoterapeutką Katarzyną Olobry-Księżak z bemowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 20 w Warszawie o tym, czym jest hejt, kim jest hejter i jak można sobie radzić ze zjawiskiem hejtu. Maja Staśko dzieliła się z młodzieżą swoją historią walki z hejtem, zaś Sebastian Kępka tłumaczył konsekwencje prawne dla hejtera. Na koniec spotkania uczniowie oglądali film, który jest dostępny na naszym kanale YouTube:
https://youtu.be/WVOEpEBdm2Q
Z okazji Dnia Kubusia Puchatka zaprosiliśmy do Wypożyczalni 141 przedszkolaków i wspólnie wybraliśmy się w odwiedziny do Stumilowego Lasu. Dzieci poznały postać A. A. Milne'a i historię powstania książki "Kubuś Puchatek". Wspólnie przeczytaliśmy przygody misia o bardzo małym rozumku i jego przyjaciół.