W naszej bibliotece odbywają się warsztaty, wernisaże oraz zajęcia związane z kulturą i edukacją – zarówno dla dorosłych, młodzieży,
jak i dla dzieci.
Serdecznie zapraszamy.
2024
17 października 2024 roku w Zielonym Zakątku przy Konarskiego 6 spotkaliśmy się z Katarzyną Sarnowską, autorką m.in.: cyklu „Nad Jeziorakiem”, powieści „Pocałunki wiatru” czy „Powitanie słońca”. Rozmawialiśmy z nią o byciu pisarką: dowiedzieliśmy się, dlaczego zaczęła tworzyć i czym jest dla niej pisanie.
Pani Katarzyna zdradziła nam też, które z jej własnych powieści są dla niej szczególnie ważne. Opowiedziała o swojej pracy nad przekładem „Rozmów z Aniołami” Gitty Mallasz, co miało wpływ na jedną z jej książek, i podzieliła się rodzinną historię, która była inspiracją dla innego z jej utworów. Rozmawialiśmy także o twórczości powieściopisarki i bliskich jej tematach: Indiach i jodze, pozycji kobiet w świecie i o tym, co może pozwolić im otworzyć się na życie.
Dowiedzieliśmy się też, jakie powieści poleca pani Katarzyna! Oto lista polecanych przez nią lektur: „Wtorki z Morriem” Mitcha Alboma, „Księga ziół” Sándora Máraia, „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora Frankla, „Zbrodnia i karę” Fiodora Dostojewskiego oraz „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda.
Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie za ciepłe i bardzo ciekawe spotkanie!
W czerwcowe letnie popołudnie w Zielonym Zakątku gościliśmy Autora Nieznanego. To już drugie spotkanie autorskie z mieszkańcem Bemowa, autorem książek: "Nawiść", "Dotyka" i "Trójjednia".
Autor nieznany, czyli Piotr Zygmunt podzielił się z uczestnikami spotkania informacjami na temat swojej najnowszej powieści pt. "Trójjednia". Jak zwykle zaskoczył wszystkich jej wyglądem i formą, ponieważ lekturę otwiera się niczym laptop. Dlaczego tak? Bo jest to powieść korporacyjna.
Z Autorem Nieznanym rozmawialiśmy także o jego pasjach. Zapewne mało kto wie, ale Autor Nieznany kolekcjonuje... znaczki pocztowe. Nie jest to jednak zwykły zbiór! Ma znaczek, bądź w zastępstwie widokówkę, gdy nie wydano takowego, z każdego państwa na Ziemi.
Autorka opowiedziała zgromadzonej publiczności, jak doszło do napisania tego arcyciekawego kryminału połączonego z historią i reportażem. Odpowiadała na pytania dotyczące faktów zawartych w książce, a związanych z Romami i ich zapomnianą historią z czasów II wojny światowej.
Z pasją opowiadała również o swoich zainteresowaniach, a największe wrażenie i zaciekawienie wzbudziła tym, że uprawia nietypową dyscyplinę sportu, jaką jest... piłka błotna. Publiczność dowiedziała się także o jej życiowych planach na przyszłość, i tych prywatnych, i tych związanych z pisaniem kolejnych książek.
Pani Martyna na koniec pokazała w swojej prezentacji miejsca w Białymstoku, w którym toczyła się akcja powieści, a w szczególności miejsca, w których znajdowały się zwłoki kobiet z kart powieści.
Książka z dedykacją dla czytelników naszej biblioteki wkrótce trafi na półkę nowości Wypożyczalni nr 38.
Autor niezwykle ciekawie przedstawił swój warsztat pracy i nakreśli istotę prawdziwie napisanego kryminału. Zaprezentował interesujący płaszcz, na którym znajdują się jego okładki książek. Sam płaszcz ciężko mu samemu zdjąć (kiedyś też założyć), więc musiał prosić widownię o pomoc. Z samym płaszczem wiąże się anegdota, którą opowiedział zgromadzonej publiczności. Możemy przyznać, że bardzo zaskakująca.
Jego książki cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego pytań na tematy związane z nimi było naprawdę sporo, jednak czas na spotkanie minął zdecydowanie za szybko. Oczywiście pan Krzysztof Koziołek podpisał fanom książki, składał dedykacje i można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A lektury spod pióra zielonogórzanina czytelnicy znajdą we wszystkich wypożyczalniach dla dorosłych w bemowskiej bibliotece. Serdecznie polecamy!
Uczestnicy spotkania mogli bliżej poznać autora, jego pasje, a przede wszystkim z ogromnym zainteresowaniem mogli wysłuchać, jak powstała druga powieść autora. Głęboko pod powiedzenia częściowo została napisana, gdy autor przebywał na terytorium Ukrainy w trakcie działań wojennych.
Dodatkowo wśród uczestników spotkania został rozlosowany jeden egzemplarz książki, przekazany przez Wydawnictwo Novae Res.
Książka ukazała się w listopadzie ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Znak. Jak pisze wydawca, w książce autor: „W ciętych, błyskotliwych tekstach piętnuje kolejne absurdalne decyzje, groteskowe polityczne szopki oraz rażące błędy, których konsekwencje będziemy odczuwać latami. Wskazuje też – nie zawsze łatwe czy oczywiste – drogi wyjścia z obecnej sytuacji.” Podczas spotkania była możliwość zakupu książki oraz uzyskania dedykacji autora.
Spotkanie autorskie z Radosławem Sikorskim poprowadziła Aleksandra Gajewska.
- To była podróż mojego, życia! - powiedziała na wstępie. Oczywiście nie mogło obyć się bez powitań w języku polskim, rosyjskim i chińskim. I to nie tylko zwyczajowe "dzień dobry", ale w każdym języku kilka zdań. Razem z Ewą Nowak wsiedliśmy do kolei transsyberyjskiej i ruszyliśmy w niesamowitą podróż. Widzowie zgromadzeni na spotkaniu z ogromnym zainteresowaniem słuchali gościa wieczoru, a oglądając zdjęcia i filmiki z wyjazdu, mogli poczuć klimat Wschodu.
Na to pytanie, od zawsze zadawane przez nasze pociechy, odpowiedziała Małgosia poprzez ciekawe rysunki, doświadczenia oraz wspólną pogadankę i zabawę.
Dzieci krok po kroku poznawały wszystkie etapy procesu oczyszczania ścieków i uzdatniania wody. Ciekawość naszych pociech została zaspokojona.
Bardzo dziękujemy Małgosi za spotkanie i mile spędzony czas w naszym bibliotecznym kąciku zabaw!
Prócz informacji o książce, o autorze i jego rodzinie, dowiedzieliśmy się również, czy na co dzień zajmuje się pan Yarek. Jakie ma plany na swoją przyszłość związaną z literaturą i napisaniem kolejnej powieści.
Książkę Czas pogardy znajdziecie w zbiorach Wypożyczalni nr 38.