Galeria

Obejrzyj zdjęcia z wydarzeń w naszych placówkach

W naszej bibliotece odbywają się warsztaty, wernisaże oraz zajęcia związane z kulturą i edukacją – zarówno dla dorosłych, młodzieży,
jak i dla dzieci.

Serdecznie zapraszamy.

2024

  • Ekslibris

W galerii przyległej do Czytelni nr 17, przy Powstańców Śląskich 17, od tygodnia można oglądać ciekawą wystawę ekslibrisów, wypożyczoną ze zbiorów Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, mieszczącej się przy Wypożyczalni nr 75 Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

Na wystawie wykorzystano ekslibrisy z następujących kolekcji:
- Motywy chopinowskie
- Wasyl Leonienko – Motywy ukraińskie
- Motywy literackie

- Ekslibris to na pozór kartka papieru z graficznym symbolem, którą wkleja się do książki. Jego podstawową funkcją jest jej ochrona przed zgubieniem, czy przywłaszczeniem. Podobne funkcje pełni podpis, bądź pieczątka, jednak ekslibris jest dużo bardziej estetyczny. I to właśnie ta ozdobna funkcja sprawia, że ekslibris jest wyjątkowy i stał się ciekawym obiektem dla kolekcjonerów.

- Grafikę możemy podzielić na artystyczną, zwaną też warsztatową, oraz użytkową. Grafika warsztatowa oddziałuje na naszą wyobraźnię, wywołując w nas pewne uczucia, natomiast grafika użytkowa, jak sama nazwa wskazuje, ma czemuś służyć. Do typowych przykładów grafiki użytkowej należą: plakaty, znaczki pocztowe, banknoty, ilustracje, druki okolicznościowe, czy właśnie ekslibrisy.

- Jak podkreśla Michał Witak, kierownik Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, dla dzisiejszych kolekcjonerów wartość użytkowa ekslibrisu nie ma większego znaczenia. "Znaki książkowe dzięki swojemu urokowi stały się typowymi obiektami do zbierania, jak np. znaczki pocztowe. Można śmiało powiedzieć, że ekslibrisy oderwały się od książki, dzięki czemu mamy możliwość oglądania ich na wielu interesujących wystawach." - dodaje.

Poprzednie lata