Wystawa „Bazar miejski”
Wystawa „Bazar Miejski” to przejmująca podróż w głąb miejskiego życia, która podejmuje próbę zrozumienia codziennych nawyków mieszkańców oraz ich relacji z przestrzenią targowisk. Co sprawia, że wybieramy te miejsca na zakupy?
– Chaotyczny, głośny, brudny. Bazar miejski to miejsce pełne zarówno kiczu, jak i unikatowości, osobowości i anonimowości. Epicentrum handlu, lokalnych plotek oraz arena gdzie między niemiecką chemią i podeptanym porem łączą się różne tradycje i kultury. W czasach sztucznej inteligencji, szklanych biurowców i starannie wyretuszowanych zdjęć na Instagramie jedyne takie miejsce w przestrzeni miejskiej – pisze Patrycja Gontowska, pomysłodawczyni wystawy i współautorka koncepcji.
Ekspozycja przedstawia, w jaki sposób współczesne pokolenia postrzegają i reinterpretują bazary, które dla wcześniejszych generacji stanowiły element codzienności. W ten sposób, „Bazar Miejski” staje się nie tylko przestrzenią wystawienniczą, lecz także platformą do refleksji nad zmianami w naszej percepcji miejskiego życia i kultury handlowej.
Wystawa prezentuje obrazy, plakaty oraz fotografie trzech artystek: Dagi Siemieniewicz, Patrycji Gontowskiej oraz Karoliny Jastrzębskiej, absolwentek Katedry Grafiki i Multimediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Każda z artystek oferuje unikalne spojrzenie i interpretację tego zjawiska, przedstawiając bazary jako istotny element miejskiego krajobrazu.
Wystawę można oglądać do 5 września 2024 r. w Czytelni nr XVII przy ul. Powstańców Śląskich 17.