Bemowo przeciwko mowie nienawiści
Biblioteki jako instytucje zaufania publicznego angażują się w różne tematy. Tak jest też z hejtem. Poniżej dwa projekty skierowane do młodych ludzi, które ostatnio zostały zrealizowane w bibliotekach. Zachęcam innych do inspirowania się tymi przykładami do organizacji podobnych spotkań, a także do polecania literatury poradnikowej.
Mówimy stop hejtowi
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy zorganizowała spotkanie z młodzieżą o hejcie i mowie nienawiści. W wydarzeniu udział wzięli m.in. aktywistka, feministka i pisarka Maja Staśko oraz Marcin Kruszewski, twórca marki Prawo Marcina.
Kampania przeciwdziałania hejtowi realizowana przez Akademię Młodego Bemowiaka we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
– W dobie nieograniczonego dostępu do mediów niezwykle ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, uświadamianie im, w jaki sposób należy reagować na hejt oraz gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc, gdy sami bądź ich bliscy są ofiarami hejtu – mówił wiceburmistrz Bemowa Piotr Kobierski.
Podczas spotkania odbyła się premiera filmu o hejcie, w którym wystąpili uczniowie bemowskiego liceum.
– Ten krótki, ale treściwy film robi ogromne wrażenie. Jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na to zjawisko hejtu i pokazanie im negatywnego wpływ hejtu na innych. Nagminne zachowania, jakie obserwujemy w sieci to obrażanie i wyśmiewanie. W internecie nikt nie jest anonimowy i warto to podkreślać młodym pokoleniom – dodała dyrektorka bemowskiej biblioteki Anna Fiszer-Nowacka.
Podczas premiery swoim doświadczeniem i radami podzielili się Maja Staśko, która opowiedziała o swojej walce z hejtem, Marcin Kruszewski poruszył kwestię konsekwencji prawnych. O tym czym jest hejt, kim jest hejter, dlaczego dopuszcza się hejtu, i jak mogą sobie radzić ze zjawiskiem hejtu mówiła z kolei Katarzyna Olobry-Księżak, psychoterapeutka, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 w Warszawie.
„Mówimy stop hejtowi” dostępny jest na kanale YouTube Biblioteka Bemowo.