W naszej bibliotece odbywają się warsztaty, wernisaże oraz zajęcia związane z kulturą i edukacją – zarówno dla dorosłych, młodzieży,
jak i dla dzieci.
Serdecznie zapraszamy.
2024
Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Jej twórcza droga nabrała wyjątkowego charakteru dzięki ponad 20-letniemu pobytowi we Włoszech, gdzie poznawała zabytki Wenecji, Werony, a także odkrywała uroki Toskanii, Ligurii, okolic jeziora Como oraz miast takich jak Rzym i Livorno. Przez 10 lat mieszkała w Mediolanie, czerpiąc inspiracje do swojej twórczości z lokalnej architektury, muzeów i krajobrazów. „Do Ojczyzny przywiozłam piękne wspomnienia" - mówi, dodając, że teraz w swoich pracach łączy polskie i włoskie motywy, malując krajobrazy, architekturę oraz portrety. Artystka ma na swoim koncie trzy wystawy autorskie, a prezentacja prac w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Bemowo była czwartą prezentacją jej twórczości.
Wystawa "Bazar Miejski" to przejmująca podróż w głąb miejskiego życia, która podejmuje próbę zrozumienia codziennych nawyków mieszkańców oraz ich relacji z przestrzenią targowisk. W dobie wszechobecnych centrów handlowych i dyskontów, miejskie bazary wciąż przyciągają tłumy, a ich fenomen zasługuje na szczególne docenienie. Co sprawia, że wybieramy te miejsca na zakupy?
Ekspozycja prezentuje szczegółowe obserwacje ludzi oraz bogaty wachlarz stoisk, które oferują nie tylko świeże produkty spożywcze, ale również różnorodne drobiazgi. Wnikliwie analizuje, jak współczesne pokolenia postrzegają bazary, które dla wcześniejszych generacji były codziennością, a także w jaki sposób młodsze pokolenia reinterpretują ich znaczenie. W ten sposób, "Bazar Miejski" staje się nie tylko przestrzenią wystawienniczą, lecz także platformą do refleksji nad zmianami w naszej percepcji miejskiego życia i kultury handlowej.
Wystawa prezentuje obrazy, plakaty oraz fotografie trzech artystek: Dagi Siemieniewicz, Patrycji Gontowskiej oraz Karoliny Jastrzębskiej, absolwentek Katedry Grafiki i Multimediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Każda z artystek oferuje unikalne spojrzenie i interpretację tego zjawiska, przedstawiając bazary jako istotny element miejskiego krajobrazu.
W Wypożyczalni nr 141 (Batalionów Chłopskich 87) swoją ekspozycję miała wystawa "W kręgu barw". Złożyły się na nią piękne i różnorodne prace uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez artystów-plastyków Halinę i Bartłomieja Kuźnickich, odbywających się w Klubie Seniora Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczewska przy ul. Karabeli 1
Artystka urodziła się w 1955 r. mieszka i tworzy w Warszawie. Rysować i malować zaczęła już we wczesnym dzieciństwie. Jej dorosłą twórczość zdominowało jednak projektowanie biżuterii w srebrze - od 1977 r. pracowała w spółdzielni ,,ORNO" w Warszawie, gdzie tworzyła nowe wzory wyrobów jubilerskich.
Do malarstwa wróciła w 2002 r.
w Pracowni Działań Muzealnych prowadzonych przez artystów plastyków Lecha Żurkowskiego i Daniela Artymowskiego (na Zamku Królewskim). Od 2009 jest roku członkinią Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, należy też do nieformalnej grupy "Światłocień".
Brała udział w licznych wystawach i plenerach. Obecnie uczestniczy we włoskiej "Otwartej pracowni" prowadzonej przez artystę plastyka Rajmunda Gałeckiego. Specjalizuje się w technice akwareli i malarstwie olejnym - tematem jej prac są głównie: kwiaty, pejzaże i zwierzęta.
„Idź i nie patrz” - fotografie Pawła Zacharewicza to kolekcja osobistych obserwacji współczesnego miasta, miejsca w którym żyje się szybciej, konsumuje więcej i czuje gorzej. Uwalniające od nadmiaru bodźców fotografie odwracają ten schemat i zamieniają niepokojące siedliska antropogenicznej triady w przestrzeń namysłu.
Prezentowany projekt to minimalistyczny wgląd w miejsca, które umykają uwadze, ale pozostają zakorzenione w świadomości jako istota każdej metropolii. Ich niezauważalność jest prostą konsekwencją skrzętnie pielęgnowanej i zarazem znienawidzonej zwyczajności, a możliwość dostrzeżenia tego, co niezwykłe, pojawia się dopiero wtedy, gdy patrzenie ustąpi miejsca odczuwaniu.
Paweł Zacharewicz jest studentem filozofii i absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się filozofią języka oraz tym, jak pojęcia funkcjonują w świecie. W fotografii dąży do unikania dosłowności oraz oczywistości, umożliwiając w ten sposób ciągłą rekonstrukcję i reinterpretację obrazu. Chętnie eksperymentuje zarówno z formą, jak i techniką, zamieniając zwykłe obiekty w zagadkowe abstrakcje.
4 kwietnia w Czytelni nr XVII odbyło się niezwykłe spotkanie. Uroczystym wernisażem otworzyliśmy wystawę „Bemowo w obiektywie” poświęconą naszej dzielnicy i pokazującą, jak zmieniała się ona na przestrzeni ostatnich lat.
Goście wzięli też udział w panelu dyskusyjnym „Bemowo wczoraj i dziś”, który był swoistą podróżą sentymentalną po dawnym i dzisiejszym Bemowie. Rozmowę poprowadził redaktor Artur Karpińczuk, a uczestniczyli w niej Marek Lipiński, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo, oraz Magdalena Gogol, radna dzielnicy. Wśród uczestników byli mieszkańcy Bemowa, którzy także dzielili się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat miejsca, z którym związali swoje życie.
Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Oddział Bemowo.
Artysta od 40 lat mieszka na Bemowie. Maluje od zawsze - olejem, akrylem, akwarelą. Jest samoukiem, ale jesienią 2022 roku zapisał się na warsztaty malarskie, które w Akademii Seniora "Z Pasją" przy Lazurowej 14 prowadzą artyści plastycy Halina i Bartłomiej Kuźniccy. Tam poznał suche pastele, które go zafascynowały, bo to bardzo wdzięczna technika malarska. Obrazy malowane pastelami zagościły na wystawie w naszej bibliotece.
Jego pierwszym instruktorem był Marek Karewicz – znany polski fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych.
Prezentowana wystawa przedstawia Warszawę okiem spacerowicza, który ogląda ją z własnej – nieco innej – perspektywy.