I Bemowskie Forum Bibliotekarzy za nami!

Z okazji Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiego wydarzenia promującego czytelnictwo, nasza biblioteka zorganizowała I Bemowskie Forum Bibliotekarzy. W wydarzeniu wzięli udział kierownicy wszystkich placówek bibliotecznych z dzielnicy Bemowo oraz bibliotekarze ze szkół podstawowych i średnich zlokalizowanych na Bemowie. Była to okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania działań naszej biblioteki, a także nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować realizacją wspólnych projektów.

Spotkanie otworzyła dyrektorka bemowskiej biblioteki – Anna Fiszer-Nowacka w towarzystwie zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo – Piotra Kobierskiego oraz radnego miejskiego Mariusza Frankowskiego. Na merytoryczną część spotkania złożyły się prezentacje najważniejszych działań i przedsięwzięć realizowanych przez bibliotekę w ostatnich latach. Aleksandra Pochmara z Wypożyczalni dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 114 przybliżyła uczestnikom nowoczesne oblicze bemowskiej bibioteki, wskazując wprowadzone tu na innowacyjne rozwiązania, takie jak: videozapis, bogate zasoby e-biblioteki (e-prasa, e-audiobooki, e-booki), możliwość korzystania z kodu QR zamiast karty czy książkomaty.

Joanna Braun – kierowniczka działu promocji mówiła o zdobywaniu dodatkowych funduszy na realizowane przez bibliotekę projekty. Zaprezentowała przedsięwzięcia z ostatnich 3 lat, zrealizowane dzięki pozyskanym dotacjom, wśród nich były m.in. projekty: #wpływamynakulturę, czyli współpraca z tiktokerami, pozwalająca dotrzeć do młodszych czytelników; „Polska to brzmi dumnie”, cykl filmów poświęconych Bitwie Warszawskiej, warsztaty realizowane z funduszu PFRON-em pod hasłem „Kultura bez barier”, a także wiele warsztatów edukacyjnych i kreatywnych dla dzieci młodzieży („Tygrysy ekonomii”, warsztaty logiczne) seniorów (którzy stworzyli film o osiedlu Jelonki) oraz kobiet („Potencjał jest w każdej z nas”).

Ważną sferą działań biblioteki jest wolontariat, podczas którego młodzież może zapoznać się z pracą w bibliotece, skorzystać z ciekawych szkoleń, brać udział w realizowanych przez bibliotekę projektach, a przy okazji zdobyć potrzebne punkty do dostania się do wymarzonej szkoły o czym opowiedział bibliotekarz Cezary Dreżewski z Wypożyczalni nr 114.

Na forum mogli wypowiedzieć się pracownicy szkolnych bibliotek i opowiedzieć o udanej współpracy z bemowskimi bibliotekami, których efektem będzie wydany tomik poezji, a twórcami są uczniowie. Mamy nadzieję, że po kolejnym Forum Bibliotekarzy lista wspólnych działań będzie jeszcze dłuższa.