Aktualności

Noc Bibliotek 2022

„To się musi powieść”. Noc bibliotek na Bemowie 2022

Pokażmy wspólnie wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności!
W sobotę 1 października br. pod hasłem „To się musi powieść” odbędzie się VIII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. To wielkie święto bibliotek i czytania! Bądźcie wtedy z nami!

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do biblioteki przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Sześć bemowskich placówek bibliotecznych przygotowało atrakcje w godzinach 16:00-18:00.

W Wypożyczalni nr 119 przy Gen. Pełczyńskiego 28c będzie miało miejsce spotkanie detektywistyczne pod hasłem „Dzieje się tu coś podejrzanego” inspirowane przygodami Lessego i Mai, bohaterów Biura Detektywistycznego. Zaproszone są dzieci w wieku 6-10 lat. W programie przewidziano m.in.: grę „Kto pierwszy złapie złodzieja”, zabawę pamięciową oraz zabawę w poszukiwanie „Sprawa skradzionego papirusu”.

W Punkcie Bibliotecznym nr 143 przy Sterniczej zaproszeni są miłośnicy magicznych przygód rodem z Hogwartu. Atrakcji nie zabraknie. Na dzieci czekać będzie: fotościanka z motywem Harrego Pottera, cukierki stylizowane na złote znicze, szybki quiz przy okazji tiary przydziału, która wybierze do którego domu należy dziecko. – Będziemy wspólnie robić i ozdabiać magiczne różdżki – mówi bibliotekarka Ola ze Sterniczej. Spotkanie jest dedykowane dzieciom w wieku 5-12 lat.

Bibliotekarze z Czytelni nr XVII przy Powstańców Śląskich 17 z kolei zorganizują trzy „kosmiczne” stanowiska, w ramach których uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować kosmos w słoiku, pograć w kalambury oraz zbudować model układu słonecznego.

Fanów Ani z Zielonego Wzgórza zaproszeni są do Punktu Bibliotecznego nr 142 w Galerii Bemowo, gdzie wspólnie z bohaterką powieści Lucy Maud Montgomery wykonają kapelusz – nieodłączny atrybut Ani, przyozdobią go tasiemkami, koralikami i kwiatami. Ojcowie, którzy przyjdą z pociechami, będą mogli zapleść swoim córkom piękne, kolorowe warkoczyki podczas warsztatu „Wyczesany tata”. Chłopcy natomiast będą mieli okazję popisać się celnym okiem i ustrzelić z procy „groźnego zwierza”. Sielskiej atmosfery dopełni szklaneczka pysznego soku malinowego, serwowanego przez Anię – gospodynię idealną.

Do krainy Małego Księcia zapraszają bibliotekarze z Wypożyczalni nr 29 przy Konarskiego, gdzie uczestnicy policzą gwiazdy, które zabłysną w bibliotece. – Jeżeli chcesz sięgnąć gwiazdki z bibliotecznego nieba i ułożyć gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy czy Żyrafy zapraszamy na rodzinne warsztaty – mówi bibliotekarka Justyna.

Do udziału w akcji zachęcają również bibliotekarze z sąsiedniej Wypożyczalni nr 38, w której wraz z Ignacym Łukasiewiczem uczestnicy zostaną wyprowadzeni z mroku w kierunku światła. Tu odbędą się z kolei rodzinne warsztaty tworzenia lampionów i wspólny spacer po zmierzchu uliczkami Osiedla Przyjaźń. Dorośli będą mogli zapoznać się z tematem wynalazków i patronem roku 2022 – Ignacym Łukasiewiczem, oraz zmierzyć się z krzyżówką związaną z jego życiem.

* Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Akcję zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej i aktualnie rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Podziel się / Udostepnij na: