Z literaturą mi do twarzy

W październiku i listopadzie w MAL Spotykalnia realizowany był projekt „Z literaturą mi do twarzy”, którego głównym celem było wzajemne poznanie kultury polskiej i ukraińskiej.

Zachęcamy do wysłuchania ciekawych podcastów w których uczestnicy i realizatorzy opowiedzą dlaczego było warto wziąć udział w projekcie.

W ramach projektu zorganizowane zostały bardzo ciekawe przedsięwzięcia:

1. UKRAIŃSKI WIANEK – SYMBOL I OZDOBA – będące spotkaniem kultur i rozmową o historii i symbolice ukraińskich wianków oraz o polskiej tradycji puszczania wianków w Noc Świętojańską. W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokaz plecenia wianków z kwiatów i ziół,
  2. LITERATURA I FOLKLOR – podczas którego rozmawiano o literaturze polskej i ukraińskiej ,
  3. WZORY PETRYKIWSKI NA ŁYŻKACH I TALERZACH – będące spotkaniem z artystką Nadieżdą Mironenko, która opowiedziała o sztuce ukraińskiej i zaprezentowała tradycyjne ukraińskie malarstwo ludowe. W części warsztatowej uczestnicy wykonali przedmioty zdobione wzorami petrykwiskimi oraz metodą decoupage’u.
  4. ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY – było międzykulturowym spotkaniem muzycznym i artystycznym. Zaprezentowana została ukraińska sztuka ludowa i twórczość ukraińskich kompozytorów, spotkanie uświetnił występ Zespołu Folklorystycznego Lazurki.

Projekt realizowany był w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2022 współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.