Media o nas 2022

E-podpis w bemowskiej bibliotece

Ograniczenie zużycia papieru, ekologia, wygoda, szybkość – takie są zalety nowego sposobu podpisywania dokumentów w bemowskiej Bibliotece Publicznej, która jako pierwsza w Polsce wdrożyła procedurę e-podpisu we wszystkich placówkach bibliotecznych.

Wszystko rozpoczęło się od pilotażowego testowania tabletu graficznego do podpisu elektronicznego przy zapisie do biblioteki. Następnie w miarę upływu czasu rozwiązanie to zostało systematycznie wprowadzane do pozostałych 10 placówek.

– Nowe możliwości dostępne przy zastosowaniu tabletów otworzyły przed naszą biblioteką świadczenie zupełnie nowej jakości usług i znacząco przyczyniły się, w zgodzie z najnowszymi trendami, do unowocześniania tej instytucji kultury. Czytanie nigdy nie było wygodniejsze – zaznacza dyrektorka biblioteki Anna Fiszer-Nowacka.

E-podpis, bardzo wygodny dla nowego użytkownika, jest również procedurą przyjazną środowisku. Elektroniczne podpisywanie dokumentów jest też w pełni bezpieczne, ponieważ nowoczesna technologia e-podpisu rejestruje takie same unikatowe dane podpisującego jak tradycyjny podpis. E-podpis zostaje umieszczony na karcie zapisu i dalej w bazie danych biblioteki. Rozwiązuje to również problem wyszukiwania kart zapisu w składnicy akt i ułatwia proces pobierania tych danych, jak również przechowywania danych papierowych.