Aktualności

Filozofuj z ojcem Bocheńskim

Wystawę i warsztaty o wybitnym polskim intelektualiście XX w. przygotowuje bemowska biblioteka.

Projekt jest wyjątkowy, bowiem plany prezentacji sylwetki i głównej myśli filozoficznej dominikanina o. Józefa Marii Bocheńskiego, polskiego myśliciela i patrioty, będą realizowane w galerii handlowej dostępnej dla każdego odbiorcy. Bemowscy bibliotekarze zachęcać będą również do zapoznawania się z literaturą związaną z wybitnym dominikaninem. Inspiracją do stworzenia projektu okazało się ustanowienie o. Bocheńskiego patronem roku 2020 przez izbę wyższą Parlamentu RP.

– Sylwetka o. Bocheńskiego wydaje się mało znana, ale może stać się duchowym oparciem w trudnych czasach. Może być również doskonałą inspiracją dla każdego z nas, w tym również dla młodzieży – podkreśla Joanna Braun, koordynator projektu. – Chodzi o podkreślenie historycznego znaczenia tej postaci dla polskiej kultury, historii i nauki. W dobie natłoku informacyjnego warto ukazywać autorytet, który może stać się drogowskazem w życiu – dodaje koordynatorka.

W ramach projektu 13 kwietnia o 18.00 zaplanowano wykład dr. Rafała Szprynca, autora publikacji naukowych o logice filozoficznej. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana również wystawa o o. Bocheńskim, zawierająca wyjątkowe rysunki bohatera projektu w wykonaniu pracowników oraz współpracowników bemowskiej biblioteki. Uczestnicy spotkania otrzymają wyjątkowe cytaty filozofa, które ujął w ponadczasowym dziele „Podręcznik mądrości tego świata” i będą mogli wypożyczyć zakupione przez bibliotekę dzieła literackie tegoż autora. Spotkanie odbędzie się w Miejscu Aktywności Lokalnej Spotykalnia – Biblioteka Sąsiedzka przy ul. Powstańców Śląskich 126, które mieści się w Galerii Handlowej Bemowo na I piętrze. Wykład będzie dostępny jako webinarium na kanale YouTube Biblioteka Bemowo oraz na e-platformie bibliotecznej. Projekt sfinansowała Fundacja PZU.

Partnerami wspomagającymi projekt są: „Michael. Ośrodek wychowawczo-profilaktyczny”, Osiedlowy Klub Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Jelonki” oraz Klub Seniora „Sami Swoi” przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo.

Na Zachodzie o. Józef Maria Bocheński znany jest jako zwolennik filozofii analitycznej, jednak w Polsce ta postać nadal jest mało kojarzona. Warto przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców jego sylwetkę i dokonania. Na uwagę zasługuje fakt jego aktywnego życia – studiował prawo, ekonomię, filozofię i teologię. Był wykładowcą, redaktorem, pilotem. Brał też udział w bitwach, służył jako kapelan.

– To niezwykłe świadectwo dla młodszego i starszego pokolenia: dla obu grup może stać się życiowym odniesieniem – uważa dr Rafał Szprync.

Podziel się / Udostepnij na: