Kultura bez Barier na Bemowie!

Biblioteka Publiczna Dzielnicy Bemowo bierze udział w projekcie „Kultura bez barier”. Jego celem jest ułatwienie dostępu do oferty kulturalnej do potrzeb użytkowników ze specjalnymi potrzebami i ich integracji społecznej.

– Chcemy stworzyć na Bemowie odpowiednią przestrzeń, bliską użytkownikom, bezpłatną, a przede wszystkim przyjazną osobom z ograniczeniami – podkreśla kierownik działu promocji bemowskiej biblioteki Joanna Braun.

Projekt polega na organizacji zajęć przeznaczonych dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, a także ze spektrum autyzmu. W listopadzie w ramach „Kultury bez barier” odbyły się zajęcia z malowania na odzieży, tworzenia lampionów w słoju i ceramiki. W grudniu natomiast uczestnicy i ich opiekunowie wykonają kompozycję z mchu chrobotka i ozdoby świąteczne.

– Zależy nam na przełamaniu bariery w odbiorze kultury i sztuki również wśród osób z niepełnosprawnością. Rozbudowanie naszej oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami pozwoli nam również podnieść atrakcyjność oferty bibliotecznej i wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Poprzez działania zaspokoimy również wielką potrzebę skutecznego komunikowania, dzięki któremu społeczny wizerunek osób z utrudnionym dostępem lub niepełnosprawnościami będzie ulegał zmianie. Takie zmiany powinny następować, a biblioteki publiczne winny być ich prekursorem – zaznacza Joanna Braun.