Aktualności

Samoobsługowe biblioteki w Warszawie.

Już niebawem w Warszawie pojawią się pierwsze samoobsługowe wypożyczalnie książek. Z maszyn dostępnych 24/7 będziemy mogli korzystać m.in. przy Centrum Handlowym Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 126 oraz przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Bemowo, ul. Obrońców Tobruku 40. Trwają konsultacje z mieszkańcami w sprawie najlepszej lokalizacji dla trzeciego automatu. Warszawiacy proponują m.in. okolice Fortu Bema czy Halę Wola.

Samoobsługowe wypożyczalnie to pomysł warszawskiej radnej Marty Sylwestrzak, która pod koniec lipca złożyła w tej sprawie interpelację. Pomysł został rozpatrzony pozytywnie.– Informuje, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy zaplanowała otwarcie podobnych automatów jeszcze w tym roku w dwóch miejscach na terenie dzielnicy Bemowo. […] Ponadto w roku 2021 planowane jest zamontowanie automatu całodobowego, jednak jego lokalizacja nie jest jeszcze wybrana – poinformował Zastępca Burmistrza dzielnicy Bemowo, Jakub Gręziak.

– Ostatnio poruszaliście temat samoobsługowej biblioteki na wzór tej otwartej w Łodzi. W tym roku na Bemowie zostaną uruchomione 2 podobne punkty w północnej części dzielnicy – przekazała mieszkańcom radna Marta Sylwestrzak.

Na wzór łódzkiej Szuflandii

Jak będą wyglądać warszawskie wypożyczalnie książek? Tego jeszcze nie wiemy, ale Marta Sylwestrzak dla przykładu przywołuje Szuflandię, która niedawno pojawiła się w Łodzi. Urządzenie będące całodobową wypożyczalnią książek zostało zaprojektowane przez zespół z Biblioteki Miejskiej w Łodzi we współpracy z firmą Arfido. Podobne maszyny funkcjonują już z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich.– Nasza wypożyczalnia to polski prototyp, zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców – wyjaśnia Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Nie ograniczają nas czas, jak również ewentualnie pojawiające się obostrzenia związane z pandemią. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek – wypożyczenie jest bezpłatne, książkę zaś należy zwrócić w ciągu 30 dni. W skrytkach Szuflandii mamy znaleźć nowości wydawnicze – od kryminałów po książki dla dzieci – w sumie prawie sto tytułów.

Podziel się / Udostepnij na: