Stanowisko samoobsługowe w bemowskiej bibliotece

Kolejka w bibliotece? Z naszym nowym urządzeniem samoobsługowym – niemożliwe! W dwóch bemowskich wypożyczalniach pojawiły się stanowiska samoobsługowe! Można przy nich wypożyczyć i zwrócić zbiory oraz skorzystać z katalogu. Co ważne jest to również punkt wspierający osoby z dysfunkcją aparatu mowy.

Stanowiska do samodzielnych wypożyczeń znajdują się w Wypożyczalniach dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 113 przy ul. Powstańców Śląskich 108a oraz nr 114 przy ul. Powstańców Śląskich 17. Czytelnik może przy nich wyszukać w katalogu poszukiwaną książkę, samodzielnie wypożyczyć i zwrócić. Zwrotu wypożyczonych materiałów można dokonać bez autoryzacji. Jest ona niezbędna tylko przy wypożyczaniu zbiorów.

Urządzenie po zalogowaniu ma jeszcze większe możliwości.

– Proste w obsłudze urządzenie, z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, umożliwia również prolongowanie, czyli przedłużenie terminu zwrotu wypożyczonych materiałów, wydrukowanie listy wypożyczeń wraz z terminami, sprawdzenie rezerwacji, przegląd i sprawdzenie dostępności pozycji, które użytkownik umieścił w swoim schowku, przegląd dotychczasowych wypożyczeń według dat zwrotu bądź w kolejności alfabetycznej. W razie potrzeby można też poprosić o pomoc bibliotekarza poprzez włączenie sygnalizatora – relacjonuje Mirosław Domański, autor oprogramowania do stanowisk samoobsługowych.

Jak można się zalogować do swojego konta na tym urządzeniu? Wystarczy sczytać kod kreskowy z karty bibliotecznej, zbliżyć do czytnika kartę bezstykową w technologii MIFARE lub sczytać z ekranu telefonu karty QRCode.