TuBemowo.pl o pierwszym książkomacie w dzielnicy

Wypożyczanie książek wieczorami i w weekendy właśnie przestało być problemem dla mieszkańców Nowego Bemowa i osób mieszkających w pobliżu Powstańców Śląskich.

Oferta bemowskiej biblioteki publicznej wzbogaciła się o możliwość wypożyczania książek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pierwszy w dzielnicy książkomat stanął obok pływalni Pingwin przy Oławskiej 3A. Zapewne będą z niego korzystać głównie mieszkańcy Nowego Bemowa, ale warto przypomnieć, że urządzenie stoi blisko przystanku tramwajowego, na który można dojechać także z Górc i Jelonek.

Pierwszy książkomat na Bemowie

Książkomat zawiera 43 skrytki na materiały biblioteczne. Klient ma możliwość podglądu stanu konta bibliotecznego, może zamówić, wypożyczyć lub zwrócić wybrany tytuł. Jego ustawienie kosztowało 78 tys. zł.

– Największą zaletą tego książkomatu jest to, że sam w sobie stanowi nową placówkę, bezobsługową – mówi dyrektorka bemowskiej biblioteki Anna Fiszer-Nowacka. – Czyli nie jest taki, jak w innych bibliotekach, powiązany z określoną placówką. To fantastyczne rozwiązanie dla naszych użytkowników.

Urządzeń będzie więcej

W ubiegłym roku ponad 1400 mieszkańców dzielnicy zagłosowało za ustawieniem książkomatu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Obrońców Tobruku. W ramach budżetu obywatelskiego zabezpieczono na ten cel aż 190 tys. zł.

– Całodobowe urządzenie do samodzielnego odbioru zamówionych książek umożliwia łatwy sposób wypożyczenia o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy – pisała pomysłodawczyni. – Książkomat minimalizuje również kontakty międzyludzkie, co jest dodatkową korzyścią w czasach pandemii.