Z literaturą mi do twarzy

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym projekcie wymiany myśli twórczej między Polską a Ukrainą!

Poznaj literaturę, kulturę i sztukę Ukrainy i nawzajem – my, Polacy będzie prezentować naszą twórczość. Tym samym nasza biblioteka inauguruje projekt dialogu kultury polskiej z ukraińską w lokalnej społeczności, który pozwoli obu społecznościom spotkać się z różnorodnościami kulturowymi, poznać nawzajem swoją kulturę, zwyczaje i tradycje oraz literaturę.

W ramach projektu odbędą się 4 spotkania:

1) UKRAIŃSKI WIANEK – SYMBOL I OZDOBA (spotkanie dla dorosłych)
20 października, godzina 17:30-19:30
MAL Spotykalnia, ul. Powstańców Śląskich 126
Spotkanie kultur – rozmowa o historii i symbolice ukraińskich wianków oraz o polskiej tradycji puszczania wianków w Noc Świętojańską. W części warsztatowej – pokaz plecenia wianków z kwiatów i ziół.
Zapisy: 509 532 551 (pn- pt w godz. 10-16).

2) LITERATURA I FOLKLOR – PREZENTACJA LITERATURY POLSKIEJ I UKRAIŃSKIEJ
21 października, godzina 17:30-18:30

MAL Spotykalnia, ul. Powstańców Śląskich 126.
Rozmowy o literaturze polskiej i ukraińskiej. Nasza bibliotekarka Justyna zaprezentuje ciekawe książki polskich autorów dla dzieci, zaś ukraińska nauczycielka opowie o autorach cenionych w swoim kraju (spotkanie dla dzieci z klas IV-VIII, mile widziani też rodzice).
Zapisy: 509 532 551 ( pn- pt w godz. 10-16).

3) WZORY PETRYKIWSKI NA ŁYŻKACH I TALERZACH (spotkanie dla dorosłych)
27 października, godzina 17:30-19:30

MAL Spotykalnia, ul. Powstańców Śląskich 126.
Spotkanie z artystką Nadieżdą Mironenko, która opowie o sztuce ukraińskiej i zaprezentuje swoje prace – tradycyjne ukraińskie malarstwo ludowe. W części warsztatowej odbędzie się też pokaz techniki zdobienia przedmiotów metodą decoupage’u.
Zapisy: 509 532 551 ( pn- pt w godz. 10-16).

4) ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY (spotkanie dla dzieci i dorosłych)
9 listopada, godzina 17:30-19:30

MAL Spotykalnia, ul. Powstańców Śląskich 126.
Międzykulturowe spotkanie muzyczne i artystyczne. Prezentacja ukraińskiej sztuki ludowej i twórczości ukraińskich kompozytorów, oraz występ Zespołu Folklorystycznego Lazurki.
Wstęp wolny.

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2022 współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.